Historik: Babiš musel být prověřený agent, měl k dispozici i konspirační byt
Podle historika slovenského Ústavu paměti národa Jerguše Sivoše musel být Babiš prověřeným agentem Státní bezpečnsoti, protože měl podle spisů přístup i do konspiračního bytu. Politik vědomou spolupráci s StB odmítá a žaluje kvůli tomu slovenský ústav. Ten dnes soudu předložil další nové svazky, ve kterých prý figuruje Babišovo údajné krycí jméno Bureš.
"Krycí jméno Bureš vystupuje ve 12 nezávislých svazcích získaných na pěti nezávislých místech," uvedl ředitel ústavu Ondrej Krajňák. U soudu proto dnes (15. 5. 2014) vypovídají i dva historici. Oba jsou odborníci na oddělení, které mělo vést spis agenta Bureše. Babiš měl údajně podepsat spolupráci s StB v listopadu 1982. Sivoš, který vypovídal jako svěděk ústavu, upozornil, že v roce 1984 snížila StB počet spolupracovníků o 18 procent, a to zejména o ty méně spolehlivé a efektivní. Babiš ale prý tuto čistku přežil. Měl mít údajně přístup i do konspiračního bytu, což má být důkazem toho, že nebyl jen "obyčejným" spolupracovníkem Státní bezpečnosti.
Schovánek z českého ÚSTR: Dokumenty o Babišově spolupráci vypadají autenticky
U soudu vypovídal také Radek Schovánek z českého Ústavu pro studium totalitních režimů. "Vzhledem k mým dvacetiletým zkušenostem jsem shledal, že dokumenty (ohledně údajné spolupráce Babiše s StB) působí dojmem autentičnosti. Mají náležitosti, které mají mít," prohlásil. Vypověděl také, že spolupráci Babiše s StB nejlépe dokládá záznam, podle kterého nynější český vicepremiér prý za komunismu podal tajné policii informace ohledně korupce v podniku Petrimex, ve kterém Babiš tehdy pracoval.